ozonowanie/osuszanie: +48 570 212 400
 
mail: time4ozone@gmail.com
OZONOWANIE

OSUSZANIE

  Zadbaj o zdrowie swojej rodziny z naszymi urządzeniami

odkażanie klimatyzacji i 

wnętrza

samochodów

      Ozon naturalna metoda dezynfekcji  w służbie dla Ciebie

Nasz cel to Państwa zadowolenie!

Co to jest wilgotność?

Wilgotność to pojęcie, które określa ilość procentową  wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej stosowana jest wilgotność względna wyrażana w procentach. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Zbyt niska wilgotność może powodować negatywne skutki na nasz organizm np. nadmierne wysychanie spojówek, nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, a nawet przesuszenie skóry. Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza to przyczyna skraplania się jej nadmiaru np. na oknach czy innych gładkich powierzchniach. Natomiast porowate i wilgotne jak tynk czy tkaniny stają się często doskonałym miejscem do namnażania się takich patogenów jak roztocza, bakterie gnilne czy grzyby pleśniowe. Jak powszechnie wiadomo pleśnie oraz grzyby wpływają bardzo wyniszczająco na zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia mieszkania są dzieci. Występowanie pleśni powoduje u dzieci różnego rodzaju alergie czy nawet astmę.

Wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku i stanem pogody za oknem. Szczególnie niekorzystny jest zimowy okres grzewczy, gdy na dworze panują mrozy. Wtedy każdy chętnie odkręca grzejniki na najwyższą moc przyczyniając się tym samym to wysuszenia powietrza w mieszkaniu. Dodatkowo brak odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń wpływają na spadek wilgotności do poziomu nawet poniżej 20%. Jest to niekorzystne zjawisko objawiające się suchością ust i przegród nosowych. W czasie dłuższego przebywania w takim pomieszczeniu narażamy sie na drapanie w gardle czy trudności w oddychaniu. Sprzyja to również rozdrażnieniu i ogólnemu złemu samopoczuciu. Człowiek staje się ociężały i ospały. Podobne reakcje można zaobserwować w elementach drewnianych w naszym domu - pojawiają się szczeliny w meblach i parkiecie a drzwi ciężko się domykają.


Minimalne wartości określa polska norma PN 78/B-03421, i tak są to:

 • w pomieszczeniach zamkniętych prawidłowa wilgotność powietrza powinna kształtować się na poziomie 30-65%
 • człowiek najlepiej się czuje przy wilgotności rzędu 40-60%
 • w domu wilgotność powietrza nie powinna spaść poniżej 30%

Problemy z wilgocią w naszych domostwach mogą mieć różną przyczynę.

 • niesprawna wentylacja lub jej brak - wilgoć powstaje podczas codziennych prac np. gotowanie, pranie, kąpiel, zmywanie, mycie podłóg, nawet podczas snu wydychając powietrze przyczyniamy się do wzrostu wilgoci co można zaobserwować na oknach zimą. Brak wentylacji sprawia iż nagromadzona wilgoć osiada i jest wchłaniana przez porowate powierzchnie typu ściany, meble, tkaniny ...
 • brak izolacji termicznej budynku - przemarzanie ścian  powoduje iż występuje wysoka różnica temperatur na ścianie, ciepłe powietrze nasycone parą wodną  w kontakcie z zimną ścianą powoduje jej kondensacje na powierzchni, co możemy zobserwować w postaci kropli. Szczególnie jest to częsty problem na północnych zewnętrznych ścianach w narożnikach przy suficie oraz we wnękach okiennych.
 • wilgoć technologiczna - wilgoć powstała podczas remontu, np. szpachlowanie ścian, murowanie, wylewanie posadzek, malowanie itp. Dla przykładu na 20 kg gładzi szpachlowej potrzebne jest ok. 11-12 litrów wody, czyli łatwo sobie wyobrazić ile wody mamy zgromadzone na ścianach podczas remontu.
 • problemy z izolacją poziomą budynku - brak poziomej izolacji może  powodować zawilgocenie powstałe podczas podciągania wody z gruntu, częsty problem powstający w piwnicach.
 • awarie instalacji wod-kan - zawilgocenie powstałe podczas awari instalacji wodnej, pęknięta rura
 • powodzie i zalania - podtopienia, silne opady deszczu, podnoszenie się wód gruntowych.
 • nieszczelny dach - może być przyczyną zalania całego mieszkania.

Wszystkie powyższe przypadki wymagają od nas szybkiej reakcji, musimy usunąć przyczynę wilgoci i powstałą wilgoć. Pozostawienie wilgoci na dłuższy czas spowoduje dalszą degradację materiału, np. murszenie tynku, lasowanie zaprawy, łuszczenie powłok lakierniczych, korozje biologiczną murów, rozrost pleśni i grzybni. 

W usunięciu wilgoci przychodzi nam na pomoc technologia czyli (czytaj Metody  osuszania):

 • osuszacze kondensacyjne
 • osuszacze adsorpcyjne
 • osuszacze warstw izolacji ("podposadzkowe")
 • suszenie za pomocą promienników podczerwieni